Antykoncepcyjne implanty podskórne

Implanty podskórne są najnowszą w Polsce metodą antykoncepcji. Zawierają powoli uwalniający się progestagen. Wszczepiane są pod skórę w górnej wewnętrznej części ramienia ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantów wynosi od 6 miesięcy do 5 lat. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 7 dni po założeniu implantu stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implanty działają na trzy sposoby:

 • hamują owulacje,
 • zagęszczają śluz szyjkowy (stworzenie nieprzepuszczalnej dla plemników bariery),
 • hamują cykliczne dojrzewanie endometrium.

W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, gdyż progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić 4 tygodnie po porodzie u kobiet karmiących piersią lub pomiędzy 21. a 28. dniem od porodu dla kobiet nie karmiących piersią.

Implanty podskórne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, ludzkim wirusem brodawczaka, HIV, rzeżączką, chlamydiozą.

IMPLANON NXT – pierwszy w Polsce antykoncepcyjny implant podskórny

Implanon NXT to implant podskórny składający się z pojedynczego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i średnicy 2 mm, nieprzepuszczający promieni rentgenowskich oraz nie ulegający biodegradacji. Zawiera 68mg etonogestrelu. Implanon początkowo uwalnia hormon z prędkością 67 µg na dobę, wartość ta zmniejsza się po upływie roku do 35-45 µg na dobę, a po dwóch latach osiąga 30-40 µg na dobę. Implanon jest środkiem antykoncepcyjnym o długim okresie działania. Implant zapewnia ochronę antykoncepcyjną przez 3 lata. NIezwłoczne założenie następnego implantu podskórnego po usunięciu poprzedniego zapewnia stała ochronę antykoncepcyjną.

Zalety metody antykoncepcji jaką jest implant podskórny

 • bardzo skuteczna, długoterminowa, odwracalna metoda antykoncepcji,
 • szybki powrót płodności po odstawieniu metody, co pozwala na dość dokładne zaplanowanie ciąży (już w ciągu miesiąca od usunięcia implantu występują regularne cykle owulacyjne, a liczba ciąż w ciągu pierwszego roku od usunięcia implantu jest porównywalna do liczby ciąż u kobiet, które nie stosowały żadnej metody antykoncepcyjnej),
 • można stosować przy karmieniu piersią
 • brak działań niepożądanych związanych z estrogenami, które są obecne w dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej
 • implant można usunąć w dowolnym momencie.

Działania niepożądane implantu podskórnego

Podstawową wadą implantów są nieregularne krwawienia, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania. Innymi działaniami niepożądanymi, mającymi jednak łagodny charakter, są: bóle głowy, trądzik, zwiększenie masy ciała, tkliwość piersi, nadmierna pigmentacja skóry nad implantem, uczucie niepokoju, depresja, torbiele jajników, mlekotok oraz ból w momencie wszczepiania i usuwania implantu.

Przeciwwskazania do stosowania implantów podskórnych:

 • występowanie obecnie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
 • występowanie lub podejrzenie nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych,
 • występowanie guzów wątroby (łagodnych lub złośliwych) obecnie lub w wywiadzie,
 • występowanie obecnie lub w wywiadzie ciężkich chorób wątroby (do czasu powrotu wskaźników czynności wątroby do normy),
 • krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie,
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu.

Komu polecany jest implant podskórny jako metoda antykoncepcji?

Implant podskórny Implanon NXT jest idealną metodą dla aktywnych seksualnie kobiet, potrzebujących stałej, długotrwałej i skutecznej metody antykoncepcyjnej, które zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek, lub u których przy przyjmowaniu DTA wystąpiły działania niepożądane związane z estrogenami.